Vigyázzunk a karácsonyi költekezéssel
Néhány hivatalos adat:
A lakosság 15%-a tervez kölcsönt felvenni a karácsonyi időszakban, derül ki az egyik szlovákiai behajtó cég közvélemény-kutatásából[1]. Ebből a cikkből továbbá kiderül az is, hogy a legtöbb háztartásnak nem okoz gondot a havi kiadások előteremtése, a nem várt kiadások azonban a válaszolók 51 százalékánál anyagi problémát okoznának, és ilyenkor a legnagyobb valószínűség szerint hitelfelvételhez folyamodnának. Éppen ezért kritikus a karácsonyi időszak sok család számára az eladósodás szempontjából. Az egyre pozitívabb makrogazdasági kilátások miatt az emberek egyre optimistábban tekintenek a jövőbe, és egyre nagyobb hitelekért folyamodnak. Mindenki gazdag karácsonyt szeretne, legfőképp gyermekeinket szeretnénk meglepni ajándékokkal. Ilyenkor fontos észben tartani, addig nyújtózkodjunk, ameddig a takarónk ér. A lengyelek például (velünk ellentétben), igyekeznek az év végével lezárni minden egyes kisebb tartozásukat, és az új évet tiszta lappal kezdeni.
Aranyszabály: Ajándékot hitelből soha! – de tényleg soha
Ne felejtsük el, hogy a karácsony a szeretet, ünnepe. Az ajándékozás legtöbbünknél társadalmi elvárás: ajándékot adunk-kapunk, s ha szerencsénk van örülünk a hasznos meglepetésnek. Ha azonban nem találták el az ízlésünket, mosolyogva megköszönjük a fölösleges ajándékokat is. Nem magával a gesztussal van baj, hanem az azt egelőző pénzszórással.
Mi lenne például, ha a felnőttek megbeszélnék, hogy ezúttal a karácsony tényleg nem a haszontalan ajándékokról fog szólni? Legtöbbünknek már úgyis mindene megvan, nem biztos, hogy szükség van újabb botmixerre vagy egy másik parfümre. Beszélje meg a család az ünnepek előtt, mire van ténylegesen szükség, és vegye meg azt. Természetesen, a gyerekek kivételt képeznek, de itt sem érdemes túlzásokba esni.
Így elkerülhető, hogy az ünnepek előtt kölcsönhöz kelljen folyamodnunk.
*Az elromlott hűtőt, kocsit, mosógépet ne vegyük az ajándék kategóriájába, ezek használati cikkek, amelyek pótlása szinte kötelező – ám itt sem érdemes hitelből vásárolni, hanem próbáljunk erre a célra egy tartalékot kiépíteni.
Hogyan készüljünk fel tehát a karácsonyi időszakra?
- Szabjuk meg előre, mennyit is szeretnénk maximálisan ajándékokra költeni – készítsünk költségvetési keretet.
- Döntsük el, hány embert szeretnénk megajándékozni, majd az első pontban meghatározott összeget osszuk szét az ajándékozottak között.
- Igyekezzünk az ajándékokat előre megvásárolni, sokkal kevésbé fáj, ha apránként költjük el az ajándékokra a pénzünket, mintha hirtelen ötletektől vezérelve, nagy sietve tudjuk le egy–két nap alatt a vásárlást, sokszor már az árakkal sem törődve.
- Nem szükséges mindenből vadonatújat vásárolnunk, a különböző bazároldalakon is érdemes teljesen új, bontatlan alternatívát keresni.
- Ne felejtsük el, hogy nem az ajándék ára, sok esetben ténylegesen a szándék a fontos, sokan örülünk kézzel készített - személyesebb ajándékoknak is.
Végezetül pedig, ne dőljünk be a hirdetéseknek! Egy ajándék sem éri meg, hogy azt több hónapon (esetleg éven) keresztül törlesszük.
Kellemes - túlköltekezés mentes - ünnepeket kíván a Pénzügy.sk szerkesztősége. J
[1] http://sk.kruk.eu/tlaov-sluby/spravy-z-tlace/page2.html