Mennyi áramot és pénzt fogyaszt egy egész éjjel bekapcsolva hagyott vasaló, egy adag mosás, vagy egy zuhany.
„Ágnes asszony a patakban
Fehér lepedőjét mossa;
Fehér leplét, véres leplét
A futó hab elkapdossa.”
Arany János
De jó is nekünk, hogy már nem kell a ruháinkat, szennyesünket a hideg patakban mosni. Iluskának is sokkal több szabad ideje lett volna Kukorica Jancsira, ha nem kellett volna a mostohájára mosnia. Mit is adtak volna nagyanyáink vagy akár Ágnes asszony egy mosógépért, mosogatógépért...
Nem vitás, hogy az életünk egyre kényelmesebb, még ha erről sokszor meg is feledkezünk. De belegondoltunk-e már abba, mennyibe kerül ez a kényelem? Mennyit perkálunk ki egy-egy mosásért? Mennyibe kerül átszámolva egy zuhany, egy vasalás? Ennek próbáltunk most utánajárni.
Egy kis matek
A dolgok legelején egy kis fizika/matematika: (a teljesség igénye nélkül) az elektromos berendezések áramot, vizet használnak. Minden egyes készüléken vásárláskor fel van tüntetve, mennyi wattot fogyaszt egy óra alatt. Egy gyors példa – a jól ismert 40W-os izzó pl. 40Wh áramot fogyaszt egy óra alatt. Ha ezt a villanykörtét egy egész napon át égve hagyjuk, az nagyon egyszerűen 40Wh x 24 áramot fogyaszt (980 Wh egy nap alatt). Ez (ha emlékszünk még a középsulis tananyagra) 0,98 kWh energiahasználatot jelent.
Mennyibe kerül az áram és a víz?
A legtöbb energiaszolgáltató árjegyzéke alapján arra jutottam, hogy ma (minden egyéb illetékkel együtt) 1kWh energia 14 centbe kerül - megjegyzem maga az áram 4 cent, de mire eljut hozzánk ez 14 centre duzzad. A továbbiakban szintén az 1 kWh = 14 cent értéket fogjuk használni.
A víznél kicsit trükkösebb a helyzet, a hideg víz még könnyen ment, köbméterben számolják az egységárat, ezt mutatják azok a nagy számok is a vízórán. Egy köbméter hidegvíz 2,6 eurónkba kerül. A melegvíznél jönnek a problémák, ott a melegítésért külön kell fizetnünk. Az alapárhoz (2,6 euró) átlagban 10 euró jön hozzá egy köbméter víz felmelegítéséért. Így eljutunk 13 eurós köbméterenkénti árig. Cikkírás közben magam is meglepődtem, hogy ekkora a különbség a hideg- és a melegvíz ára között.
Suma summarum, kerekítve:
1kWh áram = 14 cent
1 m3 hidegvíz = 3 euró
1 m3 meleg víz = 13 euró
(a biztonság kedvéért: 1 m3 víz = 1000 liter víz)
Ezek után már elég könnyű eljátszani és kiszámolni, mi mennyibe is kerül, ha csak az áram- és vízfogyasztást vesszük alapul. A fenti 40 wattos villanykörtés példát befejezve, ha egy villanykörte 1 kWh fogyaszt el egy nap alatt, akkor ez 14 cent költséget jelent számunkra.
Mosás
Az egyik legnagyobb online eshopon kikerestem a legnépszerűbb mosógépeket. Általában 0,9 kWh átlagfogyasztás és 55 liter vízfogyasztás jutott egy mosásra, 5 kilogrammnyi ruhával. Egy másfél órás program, 60 fokon a fenti árakkal számolva a következő eredményt adja:
0,9kWh x 14 cent x 1,5 óra = 19 cent az áramért
és 55 liter x 3 cent = 16 cent a vizért.
Összesen: 35 cent/mosás.
Megj.: Akik még pontosabb számítást szeretnének, hozzászámolhatnak például még amortizációs díjat (25 cent/mosás), és mosópor, öblítő árat (min. 15 cent/mosás).
Vasalás
Itt egyszerű a matek, mivel a vasaló csak áramot fogyaszt. Egy átlagosvasaló 2kWh–t fogyaszt. A vasaló azonban nem melegít egyfolytában, tehát számoljunk óránként félórás fogyasztással (0,5-os koeficiens), így 14 centes árnál, ez 2kWh x 14cent x 0,5 = 14 centet jelent óránként. Így például egy egész éjszaka bekapcsolva hagyott vasaló nemcsak hogy nagyon balesetveszélyes is, de több mint 2 euróval könnyítheti meg a pénztárcánkat.
Zuhanyzás:
Vegyünk egy átlagosnak mondható 5 perces zuhanyzást. Gyors otthoni kutatás után lemértem, hogy egy perc alatt 3 liter meleg víz és 2 liter hideg víz folyt át a csapon. Ez 5 perc alatt 15 liter meleg és 10 liter hideg vizet jelent. Egy 5 perces zuhany így 15x0,013 + 10x0,003 = 23 centünkbe kerül. Ha esetleg 10 perces zuhanyzók vagyunk, ez a szám már majdnem 50 cent/zuhanyt jelenthet.
Más szóval, minden egyes perc zuhanyzás cca. 5 cent! Ha minden egyes zuhanyzásunkat egész évben, csak egy perccel megrövidítenénk, évi szinten akár 20 eurót is megtakaríthatunk családtagonként.
Megj.: háztartásoknként a víznyomás, vízfogyasztás/perc változhat, de a képletbe helyettesítve mindenki kiszámolhatja, mennyibe kerül otthonában egy percnyi zuhany.
Rövid összegzés:
Persze ezek elsőre jelentéktelen összegeknek tűnnek, de sok kicsi sokra megy alapon nagyon szépen kivehető, ha kicsit megváltoztatjuk szokásainkat, 1-1 perccel kevesebbet töltünk a zuhany alatt, vagy jobban odafigyelünk, hogy ne égjenek fölöslegesen a lámpák egy négytagú család több száz eurót is megtakaríthat ezzel évente.
Egyéb fogyasztási eszközök „órabére”(ezeket fogyasztásmérővel mértem le a háztartásban)
Ha érdekesnek találtátok a témát, egy következő bejegyzésben még tovább fejtegethetjük, hol mennyit lehetne megtakarítani. Komentben várjuk a ti tapasztalataitokat is.
Sikerült olyanról írnunk, amiről nem tudtál? Találkoztál olyasmivel, ami cikkünkbe nem fért bele, és megosztanád tapasztalatodat a témában? Várjuk kommentben, emailben vagy Facebook oldalunkon, esetleg privát üzenetben!